Yücel Yılmaz Resmi Web Sitesi
Başkan Yılmaz, Türkiye-Almanya Kardeş Şehirler Konferansı’na Katıldı

Türk ve Alman belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen “Türkiye-Almanya Kardeş Şehirler Konferansı Büyükşehir Belediye Başkanları Yuvarlak Masa” toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ikili ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak Alman belediye başkanlarını; Türkiye ve Balıkesir'e davet etti.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Türk-Alman Kardeş Şehirler Konferansı Büyükşehir Belediye Başkanları Yuvarlak Masa” toplantısına katıldı. Türk ve Alman belediye başkanlarının katılımıyla Türkiye Belediyeler Birliği moderatörlüğünde gerçekleştiren toplantının ana başlıkları arasında; Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesi, yerel yönetimlerin ortak sorunları ve hedefleri vardı.

BALIKESİR'İ ANLATTI

Kendisinin de Almanya'da doğduğunu bu nedenle kültürünü tanıdığını söyleyen Başkan Yücel Yılmaz "Almanya'nın her yeri birbirine benzer, geçim kaynaklarının farklılığı dışında yaşam şekilleri aynı. Ülkemizin ise köklü ve kadim bir tarihe sahip olmasından dolayı çok farklı özellikleri var. Balıkesir ise kadim bir millet olmamızın tüm özelliklerini yansıtan bir yapıda. Bizim 20 ilçemiz var. Her ilçemizin ayrı bir kültürü, birbirinden farklı gelenekleri var. Türkiye'nin mozaiği bir şehir." dedi.

BAŞKANLARI DAVET ETTİ

Kardeş şehirlerle ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Yücel Yılmaz "Ülkemizi ve şehrimizi tanımaları gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle ben konferansa katılan tüm belediye başkanlarını Balıkesir'imize davet ediyorum. Ayrıca yaşadığımız pandemi süreci uluslararası iş birliklerinin ve dayanışmanın önemini gösterdi. Bu işbirliği zemininin gelişerek devam etmesini diliyorum." açıklamasında bulundu.

KATILAN BELEDİYE BAŞKANLARI

Toplantıya Türkiye'den; Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir katıldı.

Toplantıya Almanya'dan ise; Bergkamen Belediye Başkanı Roland Schäfer, Berlin Belediye Başkanı Michael Müller, Bremen Belediye Başkanı Andreas Bovenschulte, Castrop-Rauxel Belediye Başkanı Rajko Kravanja, Essen Belediye Başkanı Thomas Kufen, Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann, Hannover Belediye Başkanı Belit Onay, Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, Mannheim Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz, Potsdam Belediye Başkanı Mike Schubert katıldı.