Yücel Yılmaz Resmi Web Sitesi
Haberler
Facebook
Twitter
Başkan Gençlerle Buluştu
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, TÜGVA Balıkesir öğrenci yurdunda gençlerle buluştu. Yerel yönetici olarak yüklerinin ağır olduğunu belirten Başkan Yılmaz, "Bizlere yükümüzü paylaşacak vizyon sahibi gençler gerekli. İşinizi doğru yapın, rızık kaygısıyla utanacağınız hatalar yapmayın! Rızık Allah'tan gelir." diyerek öğütlerde bulundu.Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Türkiye Gençlik Vakfı Balıkesir Şubesi'nin (TÜGVA) yurdunda üniversite öğrencileri ile bir araya geldi. Yurtta öğrencilerin sosyal alanlarını inceleyen Başkan Yücel Yılmaz'a TÜGVA Başkanı Beşir Islak eşlik etti. Başkan Yılmaz, öğrencilerle masa tenisi oynadı, sohbet edip yemek yedi. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan ve hayat tecrübelerini anlatan Başkan Yılmaz, vakitlerini değerlendirirken kendilerine bir şeyler katan insanlarla vakit geçirmeleri konusunda öğüt verdi."UTANACAĞINIZ HATALARI YAPMAYIN!"Öğrencilerin nefislerini kontrol etmeleri konusunda dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, "Ben şu anda 43 yaşındayım ama yaptığım mesailer ve edindiğim tecrübelerle biyolojik bakımdan 80 yaşındaki bir adamın tecrübesine sahibim. Şimdi yaptığınız hatalar 10 yıl sonra karşınıza çıkar. Yarın, bir gün utanacağınız bir hata yapmayın. Ben Türkiye'deki 30 büyükşehir belediye başkanından birisiyim. Yükümüz çok ağır, bu yükümüzü paylaşacak vizyon sahibi gençler lazım bize. Birlik olmaya, diri olmaya ihtiyacımız var ancak güçlü olduğumuzda devamlılığımızı sürdürebiliriz." dedi."GÜÇLÜ TÜRKİYE DÜNYAYA LAZIM"Zulüm edene dur diyen, eksikli olana destek olan gelişmekte olan bir ülkede yaşadıklarını hatırlatan Başkan Yılmaz, "Bu zamana kadar bizlerin bu topraklarda yaşaması için savaşan gayret eden herkese çok teşekkür ederiz. Geçmişimizde ki hiç bir insandan utanmayın veya değişik düşüncelere kapılmayın. Devletimiz çok güçlü asıl olan devlettir. Bu devleti devam ettirmek çok önemlidir. Devlet olmazsa olmazdır. Devleti daha da güçlü hale getirmek için çok çalışmamız gerekli. Güçlü Türkiye dünyaya lazım. Herkes işini doğru yaparsa güçlü oluruz." diye konuştu."BAŞARININ ANAHTARI DÜRÜSTLÜK"Doğru yaşanıldığında hayatın çok güzel olanaklar getireceğini belirten Başkan Yılmaz, "Dürüstseniz, çalışkansanız rızık derdiniz olmasın. Yeni doğan çocuk beslenme konusunda nasıl kaygılanmıyorsa siz de dürüst oldukça kaygılanmazsınız. İşinizi doğru yapın rızık kaygısıyla hata yapmayın, rızık Allah'tan gelir. İşinizi doğru yapın, doğru çerçevelerde dolaşın, bunlar size çok başarı getirecektir." dedi.
Başkan Yılmaz'dan Yüksel'e Hayırlı Olsun Ziyareti
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, görevine başlayan Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ekrem Gökay Yüksel'i ziyaret etti. Başkan Yücel Yılmaz'a ziyaretinde AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Türkan Buğra, Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul ve meclis üyeleri katıldı. İl Başkanı Ekrem Gökay Yüksel ve ekibini kutlayarak görevlerinde başarılar dileyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Milliyetçi Hareket Partisi'nin desteğini her zaman hissettiklerini vurgulayarak, "Birlikte Balıkesirimize ve ülkemize en iyi şekilde hizmet edeceğime inancım tamdır" dedi.
Entegre Tesis, Aylık 18 Bin Haneyi Aydınlatacak
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'nda oluşan metan gazını enerjiye çevirecek üretim tesisi kuruyor. Tesiste, yıllık ortalama 400 bin ton çöp işlenerek 18 bin hanenin aylık enerji ihtiyacı karşılanacak. Yapımı devam eden tesis ile birlikte Balıkesir hem ülke ekonomisine katkı sağlayacak hem de Balıkesirli rahat bir nefes alacak.Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Türkiye'nin en önemli çevre projelerinden birine imza atıyor. Altıeylül İlçesi Gökköy Mahallesi'nde bulunan ve ilçelerin katı atıklarının işlendiği Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'nda atıklardan enerji üretecek tesisin kurulmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. 2021 yılından itibaren Balıkesir'de çöpten elektrik üretiminin başlaması hedefleniyor. Tesiste günlük bin 100 ton, yıllık ise ortalama 400 bin ton çöp işlenerek 18 bin hanenin aylık enerji ihtiyacı karşılanacak. Yapımı devam eden tesis ile birlikte Balıkesir hem ülke ekonomisine katkı sağlayacak hem de Balıkesirli rahat bir nefes alacak.KÖTÜ KOKU ORTADAN KALKACAKDünyada yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı artarken Balıkesir Büyükşehir Belediyesi de Türkiye'ye örnek olacak bir çevre projesini hayata geçiriyor. İlçelerden gelen katı atıklarının işlendiği Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'nda metan gazını enerjiye çevirecek üretim tesisinin kurulmasıyla birlikte atmosfere yayılan gazlar enerjiye dönüşecek. Alanda yürütülen çalışmalarla birlikte ayrıca sızıntı suyu, koku ve görüntü kirliliği gibi sorunlar büyük ölçüde ortadan kaldırılacak.GERİ DÖNÜŞÜME KATKI SAĞLANACAKSaha içerisinde gazın nakil edilebilmesi için 5-6 metre derinlikte borulama kazı çalışmalarının sürdürüldüğü enerji üretim tesisinde günlük 1.100 ton, yıllık ortama 400 bin ton atık işlenerek 18 bin hanenin enerji ihtiyacı karşılanacak. Eskiden bir sorun olarak algılanan çöpün alternatif bir enerji kaynağına dönüştüğü bu tesis ile Balıkesir'e ekolojik ve ekonomik bir değer kazandırılmış olacak. Özellikle evsel atıkların enerji elde etmek için değerlendirileceği üretim tesisi ile ayrıca enerji verimliliği artacak, şehre yayılan kötü koku ortadan kalkacak hem de geri dönüşüme katkı sağlanacak.
ETNOFEST’e Balıkesir Damgası
Geleneksel oyunların geniş kitlelerle buluşmasına katkıda bulunan "Etnospor Kültür Festivali"nin dördüncüsü, Atatürk Havalimanı'nda başladı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı  zamanda Dünya Etnospor Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi olan Yücel Yılmaz’ın da katılım gösterdiği festivalde, Balıkesir Çadırı büyük ilgi gördü.Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından “Pilavdan Dönenin Kaşığı Kırılsın” sloganıyla gerçekleştirilen Etnospor Kültür Festivali"nin dördüncüsü, 3 Ekim Perşembe günü Atatürk Havalimanı'nda başladı. 3-6 Ekim günleri arasında Atatürk Havalimanı'nda misafirlerini bekleyen festivale, 17 ülkeden 960 sporcu katılıyor. 300 dönümlük alan üzerinde 180 etkinlik gerçekleştirilecek olan festivalin ilk günü vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Her yaş grubundan 1 milyona yakın ziyaretçiyi ağırlaması beklenen festivalin açılış konuşmasını Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan yaptı. Protokol üyelerinin büyük ilgi gösterdiği açılışa, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’da katılım gösterdi.BAŞKAN YILMAZ MÜSABAKALARI SPORCULARLA İZLEDİBaşkan Yılmaz, açılışın ardından gerçekleştirilen atlı cirit gösterilerini ünlü futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen ile Başakşehirli futbolcular; Arda Turan ve Gökhan İnler’le izledi. Balıkesirli Atlı Okçular’ın da 4 gün boyunca gösteri yapacağı festivalde ayrıca, 5 Ekim Cumartesi günü Balıkesir’den gelen Barana ve Bengi ekipleri gösterilerini sunacaklar.BALIKESİR’İN YÖRESEL KIYAFETLERİ TANITILDIOba alanında kurulan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Tanıtım Çadırı’nı ziyaret eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz; Balıkesir yöresine ait kıyafetleri tanıtan gençlerle hatıra fotoğrafı çektirerek, çadırı gezdi.Festivalde, 4 gün boyunca; geleneksel okçuluk, yağlı güreş̧, şalvar güreşi, kuşak güreşi, aba güreşi, mas güreşi, mangala, aşık atma, atlı cirit, kökbörü, atlı okçuluk ve pato olmak üzere 12 geleneksel spor dalı ziyaretçilerle buluşacak.GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI OYNANACAKZiyaretçiler spor müsabakalarını izlemenin yanı sıra; ok atma, ata binme, aşık ve mangala gibi spor ve oyunu tecrübeli profesyonellerin gözetiminde deneyimleyebilecek. Her yaş grubundan çocuk; topaç, çember, tiktak, kale, menekşe, aşık, sıçratan top, bezirgân başı, üç̧ taş, beş̧ taş, dokuz taş, misket, ip atlama, salıncak, çuval yarışı, yumurta taşıma yarışı, kaşık kukla, masal, bilmece-mani küpleri, köy seyirlik oyunları, koz oyunu, seksek, çocuk tiyatrosu, mendil kapmaca ve birdirbir gibi geleneksel çocuk oyunlarını oynayabilecek.
Gıpta Edilen, Evrensel Şehir Balıkesir
25 ülkeden 200'den fazla konuşmacı ve 3 binden fazla katılımcının katıldığı Marmara Uluslararası Kent Forumu'nda konuşan Başkan Yücel Yılmaz, 21. yüzyıl kent vizyonlarına değinerek, Balıkesir'i özenilen, gıpta edilen, evrensel standartlarda bir şehir haline getireceklerini ifade etti.Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen, 25 ülkeden 200'den fazla konuşmacı ve 3 binden fazla katılımcının bilgi, deneyim ve tecrübe paylaştıkları "Çözüm Üreten Kentler" konulu Marmara Uluslararası Kent Forumu'na (MARUF) katıldı.ÇÖZÜM ÜRETEN KENTLERŞehirlerin tasarımı, dönüşümü ve yönetiminde önemli rol oynayan tüm paydaşları "Çözüm Üreten Kentler" konusu ile bir araya getiren forum; kamu ve özel sektör, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler ve ilgili paydaşları buluşturarak kentsel hizmetler ve kent yönetimi konusunda farklı yaklaşımları değerlendirmeyi hedefliyor. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda düzenlenen MARUF; kentleşme sürecinin bireyler ve toplumların hayatında ve kentte yarattığı ekonomik, politik, sosyal, ekolojik değişim ve sorunları çözüm yollarıyla birlikte yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde dayanışma ve işbirliği içerisinde incelemeyi amaçlıyor.21. YÜZYIL KENT VİZYONLARIBalıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, çevre ve iklim değişikliğinden göçe, kentsel altyapıdan ulaşım ve hareketliliğe geniş bir perspektifle 12 tema ile kentler dünyasına detaylı bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen forumun açılış oturumunda "21. Yüzyıl Kent Vizyonları" konulu bir konuşma yaptı. Balıkesir'i özenilen, gıpta edilen, evrensel standartlarda bir şehir haline getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Başkan Yücel Yılmaz, katılımcı belediyeciliği önemsediklerini vurgulayarak kent konseyleri başta olmak üzere şehrin tüm dinamikleriyle birlikte hareket ettiklerini kaydetti.KAPSAYICI ŞEHİR VURGUSUKapsayıcı şehir vurgusu yapan Başkan Yücel Yılmaz, "Bir belediye başkanı olarak öncelikli hedefim yanlış kararlarla şehrime zarar vermemek. Bu nedenle kararlarımızı tüm şehir ile birlikte almaya özen gösteriyoruz. Balıkesir olarak yönetişim ilkelerinin en güzel örneklerini sunmaya çalışıyoruz." dedi. Bir yerel yöneticinin ne yapması gerektiğini en iyi o şehirde yaşayan vatandaşların söylediğini ifade eden Başkan Yılmaz, "Vatandaş bize ne yapmamızı gerektiğini zaten söylüyor. Vatandaşa kulak vermek çoğu zaman başarıyı beraberinde getiriyor." açıklamasında bulundu.KAPILARIMIZI DÜNYAYA AÇIYORUZKonuşmasında doğru planlamanın önemine de vurgu yapan Başkan Yücel Yılmaz, şehrin 20 ilçesiyle birlikte markalaşması için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Ortak akıl ile değer üreten bir şehir inşa etmeye gayret ettiklerini vurgulayan Yılmaz, şehrin markalaşmasının şehrin hikayesine erişimi de kolaylaştırdığını belirterek, "Balıkesir'in kapılarını dünyaya açıyoruz." dedi.
Bakan Selçuk Büyükşehir Belediyesi’nde
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve bir dizi programlara katılmak üzere Balıkesir'e geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kurum müdürleri ile istişarelerde bulunan bakan Selçuk katıldığı koordinasyon toplantısının akabinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.Burada, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz tarafından karşılanan Bakan Selçuk, aldığı brifingler neticesinde Balıkesir’de bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken; “Balıkesir birçok kültürel zenginliği içerisinde barındıran kendine özgü bir kimliğe bir sahip şehir. Ülkemizin nadide köşelerinden birisi. Her türlü doğası, turizmi, tarımı ve ticareti ile bizlerde ülkemizin her güzel köşesinde böyle ziyaretlerde bulunuyoruz. Böylece o illerimizdeki kuruluşlarımızı il müdürlüklerimizi yatırımlarımızı izleme fırsatı buluyoruz. Son 17 yılda Türkiye yaptığı yeni atılım hamlelerinde her adımda tarih yazıyor. Balıkesir ili gerek girişimciliği gerek üretkenliği ve milli değerlere olan bağlılığı ile bölgede önemli bir aktör olarak devam etmekte. Hükümetimizin ilimize yaptığı yatırımlar sayesinde Balıkesir bugün yeni bir çehre kazanmış durumda. Son 17 yılda 36 milyara yakın bir yatırım yapıldı. Bunun da neredeyse 4 milyarı bakanlığımız tarafından yapılmış durumda. Gıda, eğitim, sağlık yardımları ve proje desteklerini içine alan sosyal yardımlar konusunda da 2018 yılında yaklaşık 42 bin ailemiz bundan faydalanmış durumda. Bu süreçte de 2018 yılında sosyal yardımlar kaynağı Balıkesir'de 332 milyon TL. Yaklaşık 15 sene ile kıyaslarsak yaklaşık 60 katlık bir arttırıma tekabül ediyor. 2019'da da bugüne kadar harcanan miktarın da geçen yılın üzerinde olacağını söylemek isterim. Balıkesir'de son 17 yılda İŞ-KUR aracılığı ile 143 bin vatandaşımız işe yerleşti. İstihdam teşviklerimizden de faydalanan 90 bin işyerimize bir buçuk milyara yakın teşvik sağlamış olduk." ifadelerinde bulundu.Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk’u Balıkesir’de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederken aynı zamanda Büyükşehir ailesi olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un ziyaretlerinin şehre büyük değer kattığını dile getirdi.
Termal Turizmin Kalbi Balıkesir’de Atacak
Balıkesir’in termal kaynakları dünyaya açılıyor. 56 ülkeden 300’ü aşkın katılımla Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Güre’de gerçekleştirilen “4. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi”nde, Balıkesir’in termal sağlık merkezleri ve potansiyeli tanıtıldı. Yabancı katılımcılar tarafında oldukça beğeni alan Balıkesir, termal turizmin merkezi olacak.Termal turizmin dinamikleri Balıkesir’de bir araya geldi. Türkiye’nin sağlık turizmindeki yerini daha ileriye taşıyarak, tüm dünyaya tanıtmak amacıyla düzenlenen “Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi” bu yıl Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Edremit Güre’de bulunan Adrina Termal Otel’de gerçekleştirildi. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen zirveye; Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Edremit Belediyesi, Gönen Belediyesi, Sındırgı Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve ticaret odaları da katkıda bulundular.Doğal yapısı ve kültürel zenginliği ile Türkiye’nin cazibe merkezlerinden olan Balıkesir, 23 Eylül’den bu yana; 56 ülkeden 300’ü aşkın katılımcı, 100 yerli alım heyeti, 56 yabancı basın mensubu ve yerel katılımcıları ağırlıyor. Balıkesir’in termal sağlık turizmindeki potansiyelini dünyaya tanıtmak için; Sındırgı, Ayvalık, Edremit ve Gönen ilçelerinde termal turizm merkezlerine ve termale uygun alanlara geziler düzenlenerek, tanıtımlar yapıldı. 4. Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Zirvesi’nin başında katılımcılara, İngilizce olarak “Balıkesir ve Sağlık Turizmi” hakkında hazırlanan tanıtım filmi izletildi.BALIKESİR YÜZYILLARDIR HASTALAR İÇİN UMUT KAPISI OLDUAçılış konuşmasını yapan Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak “4. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi” için bir yıl boyunca Vali Ersin Yazıcı başkanlığında bölgenin tüm aktörleriyle birlikte hazırlık yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Geldiğini için hepinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Etkinliğimizin; ilkini Afyonkarahisar’da yaptık, ikincisini Denizli’de yaptık, üçüncüsünü Sivas’ta yaptık ve dördüncüsünü de Balıkesir’de gerçekleştiriyoruz. Balıkesir; yüzyıllardır şifa dağıtan, yüzyıllardır yerli yabancı hasta kabul eden, dünyanın ilk sağlık kompleksi ve ilk sağlık şehri olan yer. O yıllardan bu yana Balıkesir ve bölge; hep sağlık dağıtmış, şifa dağıtmış ve hastalar için burası bir umut kapısı olmuştur. İşte o umut kapısından içeriye sizlerde girdiniz.”ENDER SARAÇ STRESTEN ARINDIRMA MEDİTASYONU YAPTIRDIDünyaca ünlü Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr. Ender Saraç, sağlıklı yaşamla ilgili tematik bir konuşma yaparak, Türkiye’de yetişen şifalı bitkileri tanıtıp, nasıl kullanılacağı konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Saraç, konuşmasının sonunda katılımcılara stresten arındırma meditasyonu yaptırdı.TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ZİRVEBalıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, konuşmasına İngilizce olarak başlayarak, öncelikle yabancı katılımcılara seslendi. Dünyanın dört bir yanından Balıkesir’i görmeye gelen katılımcılara teşekkürlerini ileten Başkan Yılmaz “Balıkesirimize hoş geldiniz, sefa getirdiniz. Balıkesir’de bu etkinliği düzenlediğinden dolayı Emin Çakmak ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. 4. olarak Balıkesir’e gelmişler, büyük bir tecrübeden sonra gelmişler; Afyonkarahisar, Denizli ve Sivas’tan sonra Balıkesir’e geldiler. Bu gelişlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Gerçekten alt yapısı çok güzel bir hazırlık geçirdiler. Türkiye için çok önemli bir zirve. Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’ya, Edremit Belediye Başkanımız Selman Hasan Arslan’a, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nda çalışan tüm değerli arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, panelimizin şehrimize ve sağlık turizmine hayırlar getirmesini diliyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.” diye konuştu.Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey ve Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın da birer konuşma yaptığı zirveye; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, AK Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Balıkesir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Candan Şahin ile yerli yabancı birçok konuk katılım gösterdi.
"Milli Mücadele'nin 100. Yılında Kuvayi Milliye Şehri Balıkesir" Sempozyumunun Sonuç Bildirisi Açıklandı
Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Türk Ocakları Balıkesir Şubesi tarafından "Milli Mücadelenin 100. Yılında Kuvayi Milliye Şehri Balıkesir" uluslararası sempozyumunun sonuç bildirisi açıklandı.Sempozyum düzenleme ve yürütme kurulu yaptığı açıklamada; "Osmanlı Devleti 30 Ekim 1918'de Mondros Mütarekesini imzalayarak 1. Dünya Savaşı'ndan çekildi. Mütareke döneminde başta İstanbul olmak üzere Anadolu ve Trakya'da birbirinden bağımsız olarak Müdafaa-i Hukuk anlayışında pek çok dernek kurulmuştu. Böyle bir örgütlenme İzmir'in işgalinden bir gün sonra Balıkesir'de de görüldü. 16 Mayıs 1919'da Okuma Yurdu toplantısından sonra bir mevlit bahanesiyle 19 Mayıs 1919 tarihinde gerçekleştirilen Alaca Mescit toplantısı Balıkesir'deki örgütlenmenin ilk ciddi adımlarıdır. "Balıkesir  Hareket-i  Milliye Redd-i İlhak Hey'eti" adıyla bu oluşum Balıkesir'de dört mahalli kongre toplamış, Hacim Muhittin Çarıklı başkanlığında Alaşehir Kongresi örgütlenme bölgesel bir nitelik kazanmıştır. Bu dönemde halkın her kesiminden insanların katılımıyla ve büyük ölçüde sivil inisiyatif öncülüğünde Balıkesir'de milli bir şahlanışa şahit olundu. Kısa sürede örgütlenerek kongreler toplandı ve kararlar alındı. Ancak bir devlette görülebilecek fonksiyonlar uygulanarak Kuvayi Milliye cepheleri oluşturuldu.Batı Anadolu'da genişleyen Yunan işgalinin önünde, Ayvalık'tan başlayıp Bergama, Savaştepe, Soma, Akishar, Salihli ve Nazilli'ye uzanan cephelerin sevk ve idaresinin şerefi Balıkesir'e aittir.16 Mayıs 1919 tarihinden başlayarak, İngilizlerin Sevr taslağını Osmanlı Hükümetine kabul ettirmek amacıyla başlattırdıkları 22 Haziran 1920'de genel Yunan taarruzu sonucu, Balıkesir'in işgale uğradığı 30 Haziran 1920 tarihine kadar bir yılı aşan bir süre Yunan ilerleyişinin durdurulması şerefi yine Balıkesir'indir. Bu direniş Ankara'da TBMM'nin toparlanması ve düzenli ordulara geçme çalışmalarına zaman kazandırmıştır. Bunlara ilaveten Balıkesir aynı zamanda Milli Mücadele'de ilk ve son askeri kurşunların atıldığı il olma şerefine de sahiptir. Bu bakımdan Milli Mücadelede Balıkesir'deki Kuvayi Milliye çalışmaları sadece Balıkesir'i ilgilendiren mahalli ölçekli faaliyetler değil, Türkiye genelinde yürütülen mücadelenin zafere ulaşmasında en büyük katkıyı sağlayan faaliyetlerdir.Balıkesir'de 30 Haziran 1920'de başlayan Yunan işgali 6 Eylül 1922'ye kadar 2 yıl 2 ay 6 gün sürmüştür. İşte, ümitsizliğin ve çaresizliğin hakim olduğu o karanlık günlerde bile milletin istiklalini, namus ve şerefini çiğnetmemek için Balıkesir çevresinde oluşturulan Kuvayi Milliye müfrezeleri, işgalci Yunan kuvvetleriyle kurtuluşa kadar mücadele etmiştir. Akıncı müfrezeleri Reisi sıfatıyla Balıkesir çevresindeki bütün Kuvayi Milliye birliklerini sevk ve idare eden Demirci Kaymakamı İbrahim Ethem (Akıncı) Bey, Ulus ve Alaçam dağlarında Yunan jandarmasına karşı amansız bir mücadele yürütmüş ve esarete asla boyun eğmemiştir.Belirtildiği üzere Milli Mücadelenin zaferle sonuçlanıp Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda bu kadar emek ve katkısı olan Balıkesir, İstiklal Madalyalı şehir olmayı fazlasıyla hak etmektedir. Başta siyasilerimizin, üniversitelerimizin, belediyelerimizin ve sivil toplum kuruluşlarının bu doğrultuda yoğun çalışmalar yapması gerekmektedir. Özellikle siyasi partilerimize mensup Balıkesir Milletvekilleri el ele vererek Balıkesirimize hem madalya hem de şerefli bir ön isim vermek için TBMM'ye ortak imzalı bir kanun teklifi vermeleri gerekiyor. İnşallah gerçekleştirilen bu sempozyum fitili ateşleyen bir kıvılcım olur. Nitekim bunun ilk semeresi Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde bütün parti üyelerinin oybirliğiyle bu konuda alınan bir kararla sempozyum öncesinde görülmüştür.19-22 Eylül 2019 tarihlerinde Balıkesir'de gerçekleştirilen bu uluslararası sempozyum, 7 farklı ülke ve yurt içinden gelen 150'yi aşkın akademisyen ve araştırmacının sunumuyla fevkalade başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır.Bu sempozyuma katılan bilim insanları tarafından önerilen ortak konuları iki ana başlıkta toparlamak mümkündür.1- Milli Mücadele Balıkesir'de Kuvayi Milliye'ye öncülük eden tarihi şahsiyetlerin isimlerinin il merkezi ve ilçelerdeki caddelere, bulvarlara, meydanlara, parklara ve önemli tesislere verilerek hatıralarını yaşatıp gelecek nesillerde tarih bilinci oluşturmak,2 - Türkiye'de Milli Mücadele konulu sempozyumlarda Ulu Türkistan coğrafyası başta olmak üzere diğer Türk beldelerinde geçmişte yürütülen milli uyanış ve mücadeleleri kıyaslayıp özdeşleştirmeye özen göstermek. Bunu sağlamak için de Türklerin yaşadığı ülkelerden, başta soydaş akademisyenler olmak üzere bu konuları çalışan diğer akademisyenleri Türkiye'ye davet ederek bilimsel katkı ve tanışıklığı arttırmak konularının son derece önemli hususular olduğu tespit edilmiştir.Bu verimli sempozyumda sunulan bildiri metinleri, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Bildiri Kitabı olarak basılacaktır. Bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen tüm kişi ve kurumlara sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu sonucun Balıkesirimize, ülkemize ve ilim alemine hayırlı ve faydalı olmasını temenni ediyoruz." denildi.